NAGRODA GRAND PRIX W PRZEGLĄDZIE „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE”

 

      Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. Prof. Adolfa Dygacza odbył się w tym roku już po raz dwudziesty czwarty. Eliminacje zostały przeprowadzone aż w dziewięciu miejscowościach, gdzie wystąpiło ponad 130 zespołów. Do finału zakwalifikowano 51 wykonawców, wśród których znalazł się także Szkolny Zespół Regionalny „Młode Pszczynioki”, prowadzony przez panią Małgorzatę Szczerbę oraz panią Katarzynę Janik.

      Finał miał miejsce 9 czerwca w Koszęcinie, gdzie na trzech scenach prezentowały się zespoły oceniane przez kilkuosobowe komisje ekspertów. Jury brało pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, walory taneczne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny. Jako elementy dodatkowe oceniano: strój ludowy i ewentualne rekwizyty. Po zakończeniu przeglądu, uczestnicy udali się na poczęstunek, oraz mogli spędzić czas wolny w pięknym parku przy koszęcińskim zameczku – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nagrodą dla wszystkich przybyłych wykonawców był wspaniały, godzinny koncert pt. „A to Polska właśnie”, który odbył się na scenie plenerowej. Nasi uczniowie z zapartym tchem podziwiali taniec i śpiew artystów oraz grę orkiestry zespołu „Śląsk”. Wreszcie na koniec nastąpił długo oczekiwany moment – ogłoszenie wyników przeglądu.

     Ku niesamowitej radości naszego zespołu otrzymaliśmy Nagrodę Grand Prix, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego oraz Statuetkę „Szczyglika”. To było wspaniałe zakończenie całego roku ciężkiej pracy wszystkich członków zespołu, którzy dwa razy w tygodniu intensywnie trenowali taniec i śpiew na próbach w sali gimnastycznej. Na nasz sukces zapracowała także kapela – szczególne uznanie za wspaniałą grę należy się skrzypaczkom, uczennicom naszej szkoły oraz szkoły muzycznej w Tychach – Małgosi i Lidzi Filipczuk. W finale gościnnie wystąpił na bębnie Filip Malinowski, a jak zawsze na akordeonie p. Kasia Janik i na kontrabasie p. Małgosia Szczerba.     

      Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która sfinansowała uszycie strojów dla zespołu. Podziękowania należą się także panu dyrektorowi Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, panu Marcinowi Bienioszkowi, dzięki któremu mogliśmy kilkakrotnie występować w Pszczynie i okolicach, co pozwoliło naszym dzieciom pewnie poczuć się na scenie. Dziękujemy również pani Dyrektor naszej szkoły Beacie Hellwig, która zawsze udziela nam wsparcia umożliwiając wszelkie wyjazdy, a także przybywając na występy.

      W ramach otrzymanej nagrody nasz zespół będzie mógł uczestniczyć w trzydniowych warsztatach w Koszęcinie z instruktorami z ZPiT „Śląsk”, gdzie zapewniony będzie pobyt oraz wyżywienie. Otrzymaliśmy także wejściówki na dowolny spektakl w Operze Śląskiej w Bytomiu.

      1 lipca w sobotę odbędzie się koncert galowy w Koszęcinie, podczas którego zaprezentują się tegoroczni laureaci przeglądu. Na koncercie po raz kolejny zostanie wręczona nam statuetka „Szczyglika”, tym razem z wygrawerowaną nazwą zespołu „Młode Pszczynioki”. Gorąco zapraszamy wszystkich na nasz występ!

                                                                   Małgorzata Szczerba


 


 

 

 

 

 

 

Katarzyna Grabowska